Loading...
Κυριακή 24 Οκτ 2021
Καταιγιστικός ο Άρης, 5-1 τον Παναιτωλικό
Κλίκ για μεγέθυνση

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Άρης τον εντός έδρας αγώνα του με τον Παναιτωλικό.

Οι Θεσσαλονικείς χάρη στο εκρηκτικό πρώτο ημίχρονό τους, όπου σημείωσαν τέσσερα γκολ, συνέτριψαν με 5-1 τους Αγρινιώτες, σε ένα ματς που καταλογίστηκαν τέσσερα πέναλτι (τρεις για τους γηπεδούχους και ένα για τους φιλοξενούμενους).

Remaining Time-0:00
Fullscreen
Mute

Στο 16ο λεπτό ο Μπερτόγλιο βρέθηκε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Λούι και αφού η φάση ελέγθηκε στο VAR καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καμαρά, ο οποίος στο 18' έδωσε το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς από την άσπρη βούλα.

Στο 34ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0 με γκολ του Μπερτόγλιο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σούντγκρεν ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ για τον Άρη.

Μάλιστα οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν και τέταρτο γκολ, και πάλι από το σημείο του πέναλτι (το κέρδισε και πάλι ο Μερτόγλιο αυτή τη φορά, για τράβηγμα του Μπελεβώνη), με τον Γκάμα να χρίζεται σκόρερ αυτή τη φορά.

Ο Άρης στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου έκανε το 5-0 με τον Εντιαγέ να σκοράρει με κοντινή προβολή.

Στο 68ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέργου, το οποίο καταλογίστηκε για χέρι του Τζέγκο, αφότου η φάση εξετάστηκε στο VAR.

Στο 80' ο Κουτσιαύτης έδωσε και τέταρτο πέναλτι στο ματς για χέρι του Κορνέλιους, ωστόσο ο Ιτούρμπε νικήθηκε από τον Μελίσσα.

Άρης-Παναιτωλικός 5-1

Γκολ: 18' πεν. Kαμαρά (Άρης), Μπερτόγλιο (Άρης), 37' Σούντγκρεν (Άρης), 44' πεν. Γκάμα (Άρης), 52' Εντιαγέ (Άρης), 67' Βέργος (Παναιτωλικός)

Κίτρινες: Λούι (Παναιτωλικός), Κορνέλιους (Παναιτωλικός), Μπελεβώνης (Παναιτωλικός), Εντιαγέ (Άρης), Σάσα (Άρης), Αντούνες (Παναιτωλικός), Ιτούρμπε (Άρης)

Κόκκινες:

Δοκάρια: 78' Φαμπιάνο (Άρης)

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο, Εντιαγέ, Μπερτόγλιο, Γκάμα, Ματέο Γκαρσία (82' Ματίγια), Καμαρά (82' Μάνος)

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Λούι, Κορνέλιους, Μαλής, Αντούνες, Βαρόνε, Φλόρες, Μόρσεϊ, Τσιγγάρας, Ντουάρτε, Βέργος (71' Καρέλης)

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του ματς οι αποστολές των δύο ομάδων κατέθεσαν λουλούδια σε ένα μνημείο που υπάρχει στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στην μνήμη του Νίκου Τσουμάνη.

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 24 Οκτωβρίου 2021, 18:00